fbpx

Najczęstsze pytania o rezonans magnetyczny serca

odpowiada dr n. med Magdalena Zagrodzka

Co to jest rezonans magnetyczny serca?

Rezonans magnetyczny jest całkowicie bezbolesną metodą badania serca. Do ukazania wnętrza ciała i znajdujących się tam narządów wykorzystuje fale radiowe i pole magnetyczne, dlatego diagnostyka z użyciem rezonansu magnetycznego jest dla człowieka zupełnie nieszkodliwa (inaczej niż w przypadku tomografii komputerowej czy badania rentgenowskiego, w których wykorzystuje się promienie jonizujące). W rezonansie magnetycznym ciało ludzkie jest pobudzane falami radiowymi, a każda tkanka w wyniku tego emituje sygnał, który jest wykrywany i przetwarzany na obraz, który następnie zostaje oceniony przez lekarza.

Jak wygląda rezonans magnetyczny serca?

Badanie odbywa się w aparacie wytwarzającym silne, stałe pole magnetyczne, jest dzięki temu całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe. Aparat do rezonansu magnetycznego  przypomina tunel z ławą, która może się wsuwać i wysuwać do środka. Na tej ławie/blacie kładziemy się niczym na łóżku, po czym wjeżdżamy do tunelu, gdzie mieści się główna część urządzenia umożliwiająca zobrazowanie narządów wewnętrznych w komputerze (komputer jest połączony z aparatem do rezonansu, ale umieszczany najczęściej w osobnym pokoju obok). Lekarz od początku badania śledzi pojawiające się w komputerze obrazy, natomiast osobą badaną od momentu wejścia do pokoju diagnostycznego opiekuje się osobny pracownik. Wszyscy badani otrzymują zatyczki do uszu, aparat bowiem jest dość głośny i zatyczki zapewnią komfort związany z hałasem.

W zasadzie podczas badania najważniejsze, co trzeba, to poleżeć spokojnie w tunelu. Jest kilka ważnych zasad:

  1. Badanie wymaga utrzymania ciała w bezruchu. W zależności od tego, co i jak ma zostać zbadane, bezruch musi trwać od około 15 do ponad 40 minut.
  2. Jeśli mamy badać serce, dodatkowo konieczne będzie wstrzymywanie oddechu na około 10 sekund (wiele razy w ciągu jednego badania).
  3. Czasami badanie serca wymaga wstrzyknięcia środka kontrastowego do krwi. To po to, aby poprawić szczegółowość obrazu. Taki środek w postaci płynu wstrzykuje wykwalifikowana pielęgniarka; zanim to jednak nastąpi, zawsze najpierw umieszcza miękki wenflon w żyle w zgięciu łokciowym.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego serca?

  1. Jeśli przyjmujesz leki przewlekle, zażyj je rano jak zwykle, popijając szklanką wody lub niesłodzonej herbaty.
  2. Powstrzymaj się od korzystania z używek lub substancji, które mogą przyspieszyć bicie serca, takich jak kawa czy papierosy.
  3. Przed rezonansem magnetycznym serca możesz zjeść lekki posiłek (np. kanapkę), nie później jednak niż dwie godziny przed terminem badania.
  4. Pamiętaj, że do pracowni, w której stoi aparat do rezonansu magnetycznego, nie będzie można wnieść żadnych metalowych przedmiotów i będzie trzeba je zostawić poza pokojem badań. Dotyczy to paska, okularów, wyjmowanych protez dentystycznych, ale także przedmiotów mogących ulec zniszczeniu w silnym polu magnetycznym, jak karty bankowe, telefony komórkowe, nośniki pamięci.
  5. Jeśli masz w ciele jakiekolwiek metalowe elementy (np. stymulator lub rozrusznik serca, gwoździe czy płytki po operacjach ortopedycznych), koniecznie weź ze sobą całą dokumentację medyczną na ich temat. Są to niezmiernie ważne informacje, bez których nie będzie można bezpiecznie wykonać badania!

Co pokazuje rezonans magnetyczny serca?

W badaniu serca widoczne jest całe serce – zarówno jego ściany, czyli mięsień sercowy, jego jamy (przedsionki i komory), zastawki, osierdzie oraz duże naczynia doprowadzające i odprowadzające krew. Dzięki temu w badaniu rezonansu magnetycznego serca tym możliwa jest ocena budowy ścian serca i ich czynności (jak się ruszają i czy dobrze się kurczą), można też uwidocznić zmiany po przebytych zawałach serca lub pozostałości zapalne, a także chorobowe zmiany w obrębie zastawek serca.

Rezonans magnetyczny serca nie jest natomiast najlepszą metodą do oceny naczyń wieńcowych (koronarografii) – pod tym względem znacznie lepsza jest tomografia komputerowa.

Co daje rezonans magnetyczny serca?

Rezonans magnetyczny serca jest metodą najlepiej uwidoczniającą zmiany w mięśniu sercowym, czyli w ścianach i przegrodach wewnątrz serca. Dzięki temu wykonując badanie rezonansu magnetycznego serca, można sprawdzić, czy pacjent przebył zapalenie mięśnia sercowego albo czy ma blizny po zawałach. Kiedy lekarz ma wątpliwości, dlaczego pacjent ma zaburzenia rytmu, najczęściej zleca rezonans magnetyczny serca, aby sprawdzić czy w mięśniu sercowym widoczne będą zmiany typowe dla przebytego zapalenia czy zawału serca. Ponadto, często w badaniu echokardiograficznym nie ma możliwości dokładnej oceny zastawek serca. Wtedy kardiolog zwykle korzysta z badania rezonansu magnetycznego serca, aby wykluczyć wszelkie wątpliwości i dokładnie uwidocznić zastawki serca.

Który rezonans magnetyczny serca wybrać?

Zasadniczo mamy do wyboru:

  • aparat o natężeniu pola magnetycznego 1,5T albo 3T (tesle);
  • zespół diagnostów (lekarzy, techników, pielęgniarek) o większym lub mniejszym doświadczeniu.

Badanie rezonansu magnetycznego serca można wykonać zarówno w aparacie o natężeniu pola 1,5T, jak i 3T. Nie ma tu prostej zależności „im więcej, tym lepiej”. W aparatach o natężeniu pola 3T badanie może trwać trochę krócej, ale mogą w nich występować zniekształcenia obrazów, których nie ma w aparatach 1,5 T, a które utrudniają lekarzowi ocenę obrazu serca.

Zdecydowanie najważniejsze w badaniu serca metodą rezonansu magnetycznego jest doświadczenie personelu pracowni w wykonywaniu i ocenie tych badań. Na świecie badania rezonansu serca najczęściej wykonuje się na aparatach 1,5 T, a oceną zajmują się zespoły doświadczonych radiologów i kardiologów.

Gdzie zrobić rezonans serca?

Z czystym sercem polecam swój zespół i pracownię diagnostyczną w Warszawie. Badania serca metodą rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej wykonujemy od wielu lat (od 2000 r.). Mamy doświadczenie, wiedzę i pomogliśmy już wielu chorym.  Zachęcam do kontaktu: umów się na badanie, dzwoniąc na nr tel. kom. +48 510 095 889 lub skontaktuj się przez formularz.

Jedna odpowiedź do “Najczęstsze pytania o rezonans magnetyczny serca”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d