fbpx

Badanie 6. Puste siodło

Wywiad

Bóle i zawroty głowy.

Technika badania

Badanie MR wykonano w sekwencjach FSE, FRFSE, EPI, w obrazach T1, T2, FLAIR, FIESTA, SWAN, DWI w płaszczyznach poprzecznej, czołowej i strzałkowej.

Opis

Obszary hiperintensywne w obrazach FLAIR i T2 zależnych w obrębie istoty białej okołokomorowej obu półkul mózgu, mogące odpowiadać ogniskom naczyniopochodnym. Nie stwierdza się zaburzeń swobodnej dyfuzji w obrębie mózgu i móżdżku. Przestrzeń podpajęczynówkowa wnika w obręb siodła powodując ścieńczenie części gruczołowej przysadki. Struktury podwzgórza i okolicy skrzyżowania nerwów wzrokowych bez widocznych zmian. Naczynia modelują się na lewym nerwie V, obustronnie w bezpośrednim sąsiedztwie otworów słuchowych wewnętrznych na kompleksach nerwów VII-VIII, oraz po stronie prawej na nerwach IX-X (konflikty naczyniowo-nerwowe).

Wnioski

Ogniska naczyniopochodne w istocie białej. Częściowo puste siodło. Konflikty naczyniowo-nerwowe lewego nerwu V, obu kompleksów nerwów VII-VIII oraz nerwów IX-X po stronie prawej – ewentualne znaczenie kliniczne do oceny w zestawieniu z obecnymi objawami.

dr n. med. Jacek Brzeziński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d