fbpx

Badanie 24. Nietypowe zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze

Technika badania metodą rezonansu magnetycznego

Obrazy T1- i T2-zależne, przekroje strzałkowe, osiowe i czołowe

Opis

Drobne zmiany wytwórczo zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów oraz w stawach międzykręgowych. Wysokość trzonów prawidłowa. W pozycji spoczynkowej badania nieznaczne zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1.
Na poziomach Th13/L1/L2L3 bez konfliktu z elementami nerwowymi.
Na poziomie L3/L4 nieznaczny kręgozmyk (ok. 1 mm) w pozycji leżącej, szerokopodstawne uwypuklenie krążka międzykręgowego modelujące worek oponowy, zwężające wymiar strzałkowy worka oponowego do 11 mm, razem ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach międzykręgowych i nieco pogrubiałymi więzadłami żółtymi zwężające wejścia do kanałów nerwów rdzeniowych, bez konfliktu z elementami nerwowymi.
Na poziomie L4/L5 szerokopodstawne uwypuklenie krążka międzykręgowego modelujące worek oponowy, razem ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach międzykręgowych (obustronnie w stawach niewielka ilość płynu) i nieco pogrubiałymi więzadłami żółtymi, zwężające wejścia do kanałów nerwów rdzeniowych, z obustronnym przyleganiem do korzeni, w lewym zachyłku bocznym zmiana 4×8 mm wychodząca z lewego stawu międzykręgowego, razem z wypukliną krążka międzykręgowego zwęża wymiar strzałkowy worka oponowego do 9 mm oraz wymiar poprzeczny do 6 mm.
Na poziomie L5/S1 dehydratacja oraz centralna, nieznacznie lateralizująca w lewo wypuklina krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy, zwężająca lewy zachyłek boczny z przyleganiem do korzenia. W stawach międzykręgowych zmiany zwyrodnieniowe z wysiękiem, pogrubiałe więzadła żółte; stożek rdzenia na poziomie L1, bez patologicznych sygnałów.

Wnioski

Wielopoziomowa dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe z egzofityczą zmianą w kanale kręgowym w przebiegu procesu wytwórczo-zwyrodnieniowego w stawie międzykręgowym lewym L4/L5.

dr n. med. Jacek Brzeziński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d