fbpx

Badanie 45. Ból w klatce piersiowej u 44-latka

Ból w klatce piersiowej rodzi podejrzenie choroby wieńcowej, ale najczęściej o niej się myśli u osób starszych. Tymczasem nie jest regułą, że młody człowiek nie może być zagrożony zawałem serca. W razie dolegliwości bólowych – zwłaszcza u osoby, której praca wiąże się z bezpieczeństwem wielu osób (np. pilota, zawodowego kierowcy) – nawet u młodych osób warto wykluczyć miażdżycę – wykrycie bowiem tzw. gorących blaszek w tętnicach wieńcowych świadczy o poważnym zagrożeniu zawałem serca. Zgłosił się do mnie pacjent, u którego lekarz mimo ujemnych wyników wszystkich badań kardiologicznych nie zbagatelizował bólu w klatce piersiowej. Jak się okazuje, wysłanie pacjenta na tomografię komputerową tętnic wieńcowych okazało się znakomitą decyzją…

Dane kliniczne

Cel badania: diagnostyka w kierunku choroby niedokrwiennej serca; silne dolegliwości bólowe w klatce piersiowej (w spoczynku i  w czasie wysiłku) u 44-letniego mężczyzny.

Opis

Tętnice wieńcowe:

 • pień lewej tętnicy wieńcowej (LM) bez zmian
 • gałąź przednia zstępująca (LAD)
  • segment 6 – blaszki przyścienne niskiej gęstości z remodelingiem ściany ~30%
  • segment 7 objęty krótkim mostkiem mięśniowym
  • segment 8 wąski, bez zmian
  • D1, D2 bez zmian. 
 • gałąź okalająca (Cx) recesywna, śladowo widoczna, z nitkowatym światłem
 • prawa tętnica wieńcowa (RCA) silna, dominująca, blaszki niskiej gęstości przyścienne na całym przebiegu.

Funkcja lewej komory: ESV 51 ml; EDV 160 ml; SV 109 ml;  EF 67%.

Wnioski

Blaszki niskiej gęstości z remodelingiem ściany w segmencie 6 lewej tętnicy wieńcowej; segment 7 objęty mostkiem mięśniowym.

Komentarz

Blaszki niskiej gęstości z remodelingiem ściany, bez zwapnień uznawane są za „blaszki gorące”, czyli zagrażające zawałem serca. Nie wolno zignorować takiego obrazu, a chory wymaga zdecydowanie dużej uwagi ze strony kardiologa.

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d