fbpx

Badanie 46. Pomyśl o tomografii, zanim wyślesz na koronarografię

Kobiety po menopauzie z dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej są często kierowane na koronarografię, i to mimo że jest to badanie inwazyjne i mimo że wiadomo, iż bardzo duży odsetek takich koronarografii nie wykazuje żadnych zmian. Czasami zdarza się, że osoba skierowana na koronarografię odmawia wykonania tego badania. Jak można pomóc w takiej sytuacji i stwierdzić, co jest przyczyną bólów? Warto wtedy zacząć diagnostykę od nieinwazyjnej koronarografii metodą tomografii komputerowej, a dalsze postępowanie zaplanować w zależności od jej wyniku. Tym razem przedstawiam 70-letnią kobietę z bólem w klatce piersiowej i słabo dodatnią próbą wysiłkową, która odmówiła wykonania koronarografii. Pacjentka ma rozpoznaną chorobę niedokrwienną serca i niedoczynność tarczycy…

Opis badania serca metodą tomografii komputerowej

W badaniu uwidoczniono zdrowe tętnice wieńcowe, bez zmian miażdżycowych:

  • pień lewej tętnicy wieńcowej (LM) – bez zmian
  • gałąź przednia zstępująca (LAD) – bez zmian
  • gałąź okalająca (Cx) – bez zmian
  • prawa tętnica wieńcowa (RCA) – bez zmian

Funkcja lewej komory: ESV 80 ml; EDV 188 ml; SV 108 ml; EF 57%.

Uwidoczniono przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego przepony, rozstrzenie oskrzeli z zaleganiem treści w świetle drzewa oskrzelowego i odcinkową niedodmą (w wywiadzie nikotynizm).

Komentarz

Nie zawsze ból w klatce piersiowej jest skutkiem zmian w tętnicach wieńcowych. Nie zawsze też pacjent z takim objawem wymaga inwazyjnej koronarografii. U naszej pacjentki nie było zmian w tętnicach wieńcowych, zatem nie tu należy szukać źródła dolegliwości. Znacznie bardziej prawdopodobną ich przyczyną jest przepuklina rozworu przełykowego przepony.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d