fbpx

Badanie 55. W teorii raczej zdrowa, w praktyce chora

Historia o tym, że dobry lekarz nie bagatelizuje żadnego objawu, tylko dąży do ustalenia przyczyny. 

58-letnia kobieta z bólem w klatce piersiowej zgłosiła się na badanie tętnic wieńcowych w tomografii komputerowej. Kobieta NIE MIAŁA w wywiadzie nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu, cukrzycy, nadwagi, nie paliła papierosów. Jedynym obciążającym aspektem była choroba wieńcowa u matki, rozpoznana przed 65 rokiem życia. Kardiolog zlecił próbę wysiłkową, w której co prawda zapis EKG był prawidłowy, ale pojawił się dyskomfort w klatce piersiowej.

Kardiolog nie zbagatelizował zgłaszanych dolegliwości mimo prawidłowych wyników innych badań i skierował pacjentkę na tomografię komputerową serca i tętnic wieńcowych.

Wynik tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych

W tomografii komputerowej uwidoczniono w lewej tętnicy wieńcowej długą blaszkę miażdżycową o tłuszczowej gęstości, z remodelingiem dodatnim ściany ~30-70% (referencja proksymalna 5,9 mm2 / stenoza 1,8 mm2 / referencja dystalna 5,2 mm2). Pozostałe tętnice bez zmian.

Komentarz

Ból w klatce piersiowej u kobiety na początku menopauzy zawsze jest pewnym wyzwaniem diagnostycznym. Może mieć wiele powodów, dlatego nawet doświadczony lekarz może mieć problem z postawieniem właściwego rozpoznania. Nie ułatwia sprawy powszechne diagnozowanie choroby wieńcowej w oparciu o ocenę ryzyka – łatwo zapomnieć, że nawet niezwykle małe ryzyko statystyczne zawsze ma realny odpowiednik w postaci człowieka, u którego się ono realizuje. Tomografia komputerowa jest w stanie uwidocznić strukturę ściany tętnicy wieńcowej i rozpoznać – jak tutaj – blaszkę miażdżycową zagrażającą pęknięciem i zawałem serca. Nawet u kobiety, która w teorii nie powinna mieć choroby wieńcowej. 

dr n med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d