fbpx

Badanie 58. Tomografia komputerowa zamiast inwazyjnej koronarografii 

Ludzie już tacy są, że boją się koronarografii. Nic dziwnego – wkłucie do tętnicy i przedostanie się cewnikiem do serca nie może nie działać na wyobraźnię, i zapewnienia lekarza, że badanie jest bezpieczne, nie wygaszają obaw. Tymczasem mamy równie skuteczną metodę obrazowania tętnic wieńcowych, jaką jest tomografia komputerowa, niewymagająca wkłuć dotętniczych i manipulacji cewnikiem wewnątrz serca. Warto o tym pamiętać, o czym mam nadzieję przekonuje poniższa historia. 

Trafiła do nas 56-letnia kobieta z rozpoznanym tętniakiem aorty piersiowej. Powodem niepokoju były bóle w klatce piersiowej, które nie miały związku z wysiłkiem fizycznym, ich źródło było mocno niepewne (serce? aorta? zupełnie inny narząd, niezwiązany z układem krążenia?). Aby ustalić, czy przyczyną może być choroba wieńcowa, przeprowadzono próbę wysiłkową, w której stwierdzono graniczne obniżenie odcinka ST nad ścianą dolną serca. Graniczne – czyli nadal niewiele wnoszące. 

Taki wynik nie pozwalał ani wykluczyć miażdżycy tętnic wieńcowych, ani jej potwierdzić, dlatego naszej bohaterce zaproponowano inwazyjną koronarografię. Lekarz obawiał się, że tętnice wieńcowe mogą być objęte istotną miażdżycą, ponieważ pacjentka miała duże stężenie cholesterolu oraz obciążający wywiad rodzinny (ojciec przebył zawał serca w 55 r.ż.).

Pacjentka jednak bała się koronarografii inwazyjnej, ponieważ nie wierzyła, że zabieg ten będzie bezpieczny mimo tętniaka aorty. Skonsultowała się z innym kardiologiem, który zaproponował przeprowadzenie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych razem z oceną wszystkich innych struktur klatki piersiowej – metody bezpiecznej i równie skutecznie ukazującej zajęcie miażdżycą tętnic wieńcowych.

Tomografia komputerowa

W tomografii komputerowej:

 • wykluczono zwężenia w tętnicach wieńcowych (uwidocznione na zdjęciach);
 • oceniono aortę piersiową (rekonstrukcję aorty przedstawia film powyżej);
 • uwidoczniono przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego przepony;
 • oceniono funkcję lewej komory serca: ESV 94 ml; EDV 187 ml; SV 92 ml;  EF 49%.

Wnioski:

 • tętnice wieńcowe bez zmian znamiennych;
 • poszerzona aorta piersiowa bez cech rozwarstwienia.

Komentarz

Tomografia komputerowa wykryła przepuklinę rozworu przełykowego przepony (która może objawiać się niespecyficznymi bólami w klatce piersiowej wręcz imitującymi chorobę wieńcową) i bardzo precyzyjnie opisała stan tętnic wieńcowych. Koronarografia inwazyjna niczego więcej by do procesu diagnostycznego nie wniosła. Jak widać, czasem lepiej zacząć diagnostykę od mniej inwazyjnych metod (na przykład tomografii komputerowej), bo może się okazać, że żadne inne badanie nie będzie już więcej potrzebne. 

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

2 odpowiedzi na “Badanie 58. Tomografia komputerowa zamiast inwazyjnej koronarografii ”

 1. Szaniwna Pani Doktor.

  Bardzo dziekuje ze swej strony za publikacje medyczne zwiazane z tomigrafia komputerowa i rezonansem magnetycznym na forum Facebooka. Pozerzaja one wiedze zwyklych ludzi – pacjentow.
  Sama korzystałam z Pani dr pomocy. Dziekuje i serdecznie pozdrawiam źyczac zdrowia do pracy i kolejnych publikacji.
  Z ppwazanuem,
  Anna Derus

  1. Szanowna Pani Aniu,

   dziękuję za ciepłe słowa – bardzo dużo dla mnie znaczą. Tak życzliwa opinia jest dla mnie motywacją do kolejnych publikacji.

   Z serdecznymi pozdrowieniami!

   Magda Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d