fbpx

Badanie 61. „Lecznicza moc” rezonansu magnetycznego

Dziś historia o tym, że paraliżujący strach przed ciężką chorobą czasem łatwo „wyleczyć” rezonansem magnetycznym. Wbrew pozorom bowiem ciężkie choroby są rzadkie i najczęściej jesteśmy bardziej zdrowi niż chorzy – a takie badanie potrafi to wykazać, zdejmując nam problem z głowy. I już nas głowa nie boli!

Zgłosił się do nas niedawno młody lekarz, który od 3 lat cierpiał na uporczywe bóle głowy. Bóle:

  • obejmowały prawą połowę twarzy, głównie okolice policzka i żuchwy;
  • miały pulsujący charakter i ustępowały samoistnie po około godzinie;
  • nie towarzyszyła im ani aura migrenowa ani żadne inne dolegliwości.

Nasz bohater przez lata nie szukał pomocy lekarskiej z obawy przed możliwym oponiakiem. Nowotwór ten pojawił się u niego w rodzinie i również objawiał się początkowo bólami głowy. Szczęśliwie naszego bohatera udało się przekonać, że lepiej wiedzieć, z czym mamy do czynienia, niż żyć w ciągłym strachu, i namówić na rezonans magnetyczny mózgowia. 

Rezonans magnetyczny mózgu

AX 3D T2 FIESTA2-5
Strzałka wskazuje miejsce, w którym tętnica uciska nerw trójdzielny tuż po wyjściu z mostu.

W badaniu rezonansu magnetycznego stwierdzono naczynie tętnicze modelujące się na prawym nerwie trójdzielnym, czyli tzw. konflikt naczyniowo-nerwowy.

Komentarz

Konflikt naczyniowo-nerwowy to najprościej mówiąc sytuacja, w której tętnica biegnąca bardzo blisko nerwu zaczyna uciskać nerw (np. w wyniku stwardnienia ściany, do którego dochodzi z wiekiem). Nerw reaguje na ten ucisk impulsacją, którą mózg odczytuje jako ból płynący z okolic unerwianych przez tenże nerw. 

Taki konflikt jest najprawdopodobniej przyczyną bólu głowy u naszego pacjenta. W tej sytuacji nie ma co prawda możliwości ich wyleczenia, ale już samo rozpoznanie przyniosło wielką ulgę. Radość z faktu, że chory uniknął – jak to wyraził „tego najgorszego” (czyli nowotworu) – była przeogromna.

Bóle głowy są jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Niezwykle rzadko przyczyną bólu głowy jest nowotwór, a mimo to lęk przed nim, odsuwający w czasie fachową pomoc, nie jest jak widać obcy nawet lekarzom. Tymczasem w przynajmniej 19 przypadkach na 20 badanie rezonansu magnetycznego uspokaja, że guza mózgu nie widać.

Objawy alarmowe w bólu głowy

Są sytuacje, które wskazują, że ból głowy jest poważnym stanem, zdecydowanie wymagającym konsultacji lekarskiej. Nie zawsze to będzie akurat nowotwór, ale nigdy nie należy ich lekceważyć. Mogą być np. objawami udaru albo zakażenia, w których wczesne leczenie ma dużą szansę prowadzić do znacznej poprawy zdrowia. 

Pilna wizyta u lekarza jest wskazana, gdy bólowi głowy towarzyszą: 

  • drgawki,
  • nudności lub wymioty,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia czucia,
  • niedowłady lub porażenie, zwłaszcza po jednej stronie ciała,
  • trudności w mówieniu,
  • zmiany osobowości lub zachowania (np. reakcje nieadekwatne do sytuacji).

dr n. med. Jacek Brzeziński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d