fbpx

Badanie 63. A miał mieć miażdżycę tętnic wieńcowych…

Czasami człowiek się uprze, że jest zdrowy, i nic go nie przekona, że jest inaczej. A tomografia komputerowa bardzo prosto może nam unaocznić, czy się myli, czy też… ma rację. 

Zgłosił się do nas mężczyzna (59 l.) ze skierowaniem na tomografię komputerową serca i tętnic wieńcowych wypisanym przez… ginekologa. Niecodzienna ta historia zaczęła się od niespecyficznych bólów za mostkiem, które nasz bohater zgłosił na badaniach okresowych. Lekarz z marszu rozpoznał chorobę wieńcową i postanowił wysłać naszego bohatera na koronarografię. Nic dziwnego, bo czynników ryzyka stwierdził aż nadto:

  • nadciśnienie tętnicze, źle kontrolowane od wielu lat
  • hipercholesterolemia (>300 mg/dl)
  • otyłość brzuszna (BMI 33)
  • palacz papierosów (paczka dziennie od 30 lat)
  • nie mówiąc o płci męskiej, która też jest czynnikiem ryzyka.

Jedynym pozytywem był ujemny wywiad rodzinny – wszyscy krewni „zdrowi jak tury”.

Nasz bohater ani myślał poddawać się koronarografii. Jak sam stwierdził, stawił opór „bo w rodzinie wszyscy zdrowi, a on nie ma czasu na leżenie w szpitalu i nie da sobie dłubać w pikawie”. Wszystko to zrelacjonował sąsiadowi, który okazał się ginekologiem. Ten zaś, nie chcąc pozostawić naszego bohatera bez pomocy, wypisał skierowanie na tomografię serca.

Wynik tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych

W badaniu nie stwierdzono żadnych blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych.

Komentarz

Ludzie – o zgrozo – potrafią zupełnie nie przejmować się wytycznymi międzynarodowych towarzystw medycznych, wskazaniami do badań ani ryzykiem. Nie ma jeszcze nakazów przechodzenia badań (poza okresowymi). Tymczasem bardzo często godzą się na alternatywę, jaką jest badanie tętnic wieńcowych metodą tomografii komputerowej. Jest ona bowiem nieinwazyjna, trwa krótko, nie wymaga leżenia w szpitalu. Warto o tym pamiętać – jak widać na przytoczonym przykładzie, zdarza nam się doskonale „uzdrowić” z miażdżycy tętnic wieńcowych.

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: