fbpx

Biopsja fuzyjna prostaty skuteczniejsza niż mappingowa

#movember

Biopsja fuzyjna przezkroczowa wykrywa ogniska raka prostaty, które są poza zasięgiem biopsji mappingowej, a przy tym nie pomija żadnych, które rozpoznano by tradycyjną metodą. 

To najważniejszy wniosek z badania, w ramach którego lekarze z Korea University Medical Center poddali 75 pacjentów zarówno biopsji fuzyjnej MRI-USG, jak i biopsji systematycznej (mappingowej). Porównanie skuteczności obu metod wskazuje, że:

  • raka gruczołu krokowego wykryto w 57,3% zabiegów biopsji fuzyjnej i tylko u 41,3% w przypadku biopsji systematycznej (dla nowotworów istotnych klinicznie [Gleason ≥7] odsetki te wynoszą odpowiednio 41,3 i 26,7%)
  • biopsja fuzyjna nie ominęła żadnego ogniska raka, które wykryłaby biopsja systematyczna
  • aż 25 % (!) nowotworów wykrytych w biopsji fuzyjnej zostało chybionych podczas biopsji systematycznej.

Autorzy badania podkreślają szczególną przydatność przezkroczowej biopsji fuzyjnej w następujących sytuacjach:

  • zwiększona objętość gruczołu krokowego (tu w biopsji mappingowej łatwiej o ominięcie ogniska nowotworu)
  • lokalizacja podejrzanej zmiany w miejscu trudno dostępnym dla biopsji
  • systematycznej (np. przednia część gruczołu)
  • stan po już przebytych biopsjach (w tych przypadkach nowotwory częściej lokalizują się w przedniej części prostaty).

Komentarz

Fuzja obrazów z rezonansu magnetycznego i USG zawsze poprawia trafność biopsji. Opisane powyżej badanie jest jednym z wielu, które to potwierdzają. Zbliżamy się nieuchronnie do momentu, w którym urolog przed wykonaniem jakiejkolwiek biopsji bedzie wykonywał rezonans magnetyczny, a następnie planował postępowanie wyłącznie w oparciu o wynik rezonansu magnetycznego.

Obecnie wąskim gardłem jest niewielka liczba pracowni rezonansu magnetycznego, które specjalizują się w badaniach mpMRI gruczołu krokowego. W przypadku biopsji fuzyjnej idealnym rozwiązaniem jest, aby oba zespoły – radiologiczny i urologiczny – były w jednym miejscu. Niestety rzeczywistość jest taka, że najpierw pacjent szuka gdziekolwiek placówki, która wykona multiparametryczny rezonans prostaty, a następnie urologa, który umie wykonać biopsję fuzyjną.

lek. Maciej Lichtarski, dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: