#movember
W razie podejrzenia raka prostaty przyspieszysz diagnostykę, wykonując biopsję fuzyjną gruczołu krokowego w oparciu o badanie mpMRI.
Wykonywanie multiparametrycznego rezonansu prostaty (mpMRI) z możliwością poszerzenia o biopsję fuzyjną prostaty znacznie skraca czas do uzyskania rozpoznania i rozpoczęcia właściwego leczenia – wskazują wyniki badania przeprowadzonego w Londynie.
Na łamach „BMJ Open” autorzy opisują, jak w ośrodku trzeciego stopnia referencyjności wprowadzono eksperymentalny, nowy system kierowania mężczyzn z podejrzeniem patologicznych zmian w obrębie prostaty. Ci, którzy mieli zwiększone PSA lub nieprawidłową zmianę wyczuwalną w badaniu per rectum, tego samego dnia mieli wykonywany mpMRI (multiparametryczny rezonans prostaty), a jeśli były wskazania, proponowano również biopsję fuzyjną. Wyniki były dostępne w ciągu 48 godzin i omawiane przez interdyscyplinarny zespół złożony z urologa, radiologa i histopatologa.
Pacjenci zgłaszali się na ponowną wizytę w ciągu 7 dni. Tym trybem poprowadzono 111 mężczyzn – średnia wartość PSA 9,4 ng/ml. U 87 wykryto podejrzaną zmianę w mpMRI, u przeszło połowy wykonano biopsję fuzyjną w znieczuleniu miejscowym. W 79% wykryto zmianę złośliwą. Mediana czasu do rozpoznania wyniosła 8 dni, a mediana czasu do leczenia 20 dni.
Komentarz
Wśród moich pacjentów sporą grupę stanowią mężczyźni z podwyższonym poziomem PSA, którzy przeszli kilka biopsji prostaty, których wyniki mają stale ujemne, i nie wiadomo, co dalej. Brak jednoznacznego rozpoznania lub wykluczenia ognisk rakowych działa frustrująco i na lekarzy, i na pacjentów, nie mówiąc o dyskomforcie powodowanym licznymi biopsjami.
Wykonanie multiparametrycznego rezonansu magnetycznego prostaty i zaplanowanie biopsji fuzyjnej według autorów omawianego badania skraca cały proces diagnostyczny do 20 dni. Po co zatem kłuć wielokrotnie, gdy wyniki można mieć praktycznie od ręki?