fbpx

Czy tomografia komputerowa wyprze testy wysiłkowe?

Niemiecki Rejestr Tomografii Komputerowej Serca potwierdził, że wyniki testów wysiłkowych nie dają akceptowalnej odpowiedzi, czy pacjent choruje na chorobę wieńcową. Co gorsza – ma ją więcej pacjentów z wynikiem niejasnym testu wysiłkowego niż tych z dodatnim! Jeśli celem badania ma być odpowiedź, czy chory ma miażdżycę tętnic wieńcowych, to – biorąc pod uwagę, że u co 5 osoby z ujemnym testem wnioski będą błędne – może taniej i trafniej będzie w rutynowej diagnostyce choroby wieńcowej wykorzystywać angio-TK, na co chyba już najwyższy czas.

W ramach badania analizowano dane kliniczne 1352 osób z podejrzeniem stabilnej choroby wieńcowej, które przeszły najpierw badanie wysiłkowe (najczęściej z oceną EKG), a następnie angio-TK. Wyodrębniono wśród nich trzy grupy:

  • z niejasnym wynikiem badania wysiłkowego (n = 178, 13,2%);
  • z cechami niedokrwienia w badaniu wysiłkowym (n = 372, 27,5%);
  • bez cech niedokrwienia w badaniu wysiłkowym (n = 802, 59,3%).

W angio-TK zmiany miażdżycowe zwężające światło tętnic wieńcowych wykryto u:

  • 21,1% osób z niejasnym wynikiem badania wysiłkowego;
  • 14,1% osób z dodatnim wynikiem badania wysiłkowego;
  • 15,8% osób bez cech niedokrwienia w badaniu wysiłkowym.

Różnica między pierwszą i drugą grupą była istotna statystycznie, nie stwierdzono takiej różnicy między dwiema ostatnimi grupami.

Autorzy uznają, że angio-TK jest wiarygodną, nieinwazyjną metodą pozwalającą wykluczyć istotną miażdżycę tętnic wieńcowych, niezależnie od wyniku testu wysiłkowego.

Komentarz

Ponoć ze statystyką się nie dyskutuje. Badanie potwierdziło, że istotne zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych ma:

  • jedna na pięć osób z niejasnym wynikiem testu wysiłkowego;
  • jedna na siedem osób z dodatnim testem wysiłkowym;
  • jedna na 6-7 osób bez cech niedokrwienia w teście wysiłkowym.

Wyniki niemieckich badaczy potwierdzają moje wieloletnie obserwacje polskich pacjentów, których analizuję od 2000 r. Tomografia komputerowa tętnic wieńcowych jest prostym i szybkim badaniem, które wystarcza do potwierdzenia lub wykluczenia zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych – niezależnie od tego, czy chory ma czynniki ryzyka czy nie (i jakie). Odsetek osób, które w teście wysiłkowym mają cechy niedokrwienia, a nie mają istotnych zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych, jest zaskakująco wysoki (ok. 85%). Warto też zwrócić uwagę na osoby, których było zdecydowanie najwięcej – czyli te z ujemnym testem wysiłkowym. Aż jedna na pięć takich osób jest poważnie obciążona miażdżycą, a tymczasem wynik testu wysiłkowego wskazuje dokładnie odwrotnie!

Jednym słowem, jeśli chcemy potwierdzić lub wykluczyć zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych, może czasem prościej będzie wykonać tomografię komputerową serca, niż domniemywać, w której grupie znajduje się nasz chory?

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d