fbpx

Jak się zachowa stent wieńcowy w rezonansie?

Drodzy Doktorzy! 

Mamy dziś dla Was zagadkę. Oto pacjent, który w kwietniu 2018 r. miał wszczepiony stent. Otrzymuje skierowanie na rezonans magnetyczny serca z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do tego badania. Producent stentu określa, że stop ten może rozgrzewać się nawet o 6 st. co każde 15 min. Co zadzieje się w sercu tego pacjenta w trakcie rezonansu?

Podpowiemy, że rezonans serca trwa ok. 60 min, a cewka odbiorcza leży bezpośrednio na klatce piersiowej nad sercem, generując wyjątkowo duże pole magnetyczne.

W naszej pracowni stosunkowo często dyskwalifikujemy pacjentów po zweryfikowaniu, jaki stent mu wszczepiono. To tylko jeden z typowych, codziennych przykładów. 

Nie jest prawdą, że po upływie 6 tygodni od wszczepienia dowolny stent można bezpiecznie badać w polu magnetycznym. AHA ogłosiła to już przeszło 10 lat temu, w 2007 r. [1]! 

Dla ułatwienia oceny bezpieczeństwa stentu można się posłużyć prostą regułą: 

  • masz stent określony przez producenta jako „MR safe” – jest bezpieczny w polu magnetycznym;
  • stent jest opatrzony „MR conditional”, „MR unsafe” lub nie mamy informacji o bezpieczeństwie – trzeba założyć, że taki stent nie jest bezpieczny w polu magnetycznym.

Apelujemy (zwłaszcza do kardiologów) – piszcie w dokumentacji, jaki rodzaj stentu implantujecie i wszczepiajcie stenty dopuszczone w pełni do badań w polu magnetycznym (MR safe). 

dr n. med. Magdalena Zagrodzka, dr n. med. Jacek Brzeziński

1. Safety of Magnetic Resonance Imaging in Patients With Cardiovascular Devices. An American Heart Association Scientific Statement From the Committee on Diagnostic and Interventional Cardiac Catheterization, Council on Clinical Cardiology, and the Council on Cardiovascular Radiology and Intervention. Circulation 2007;116:2878-2891

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: