fbpx

Badanie 71. Po każdej dekadzie zrób sobie bilans zdrowia

– „Panie doktorze, skończyłem 60 lat, więc na wszelki wypadek chcę się przebadać, chociaż czuję się bardzo dobrze”.

Z tymi słowami 61-letni marynarz zgłosił się do kardiologa z prośbą o badania przed kolejnym wielomiesięcznym rejsem. Mężczyzna nie zgłaszał bólu w klatce piersiowej, a swoją wydolność fizyczną uznał za bardzo dobrą. Szczupły, z czynników ryzyka występował tylko wysoki cholesterol, leków nie przyjmował. 

Lekarz zlecił test wysiłkowy, który na szczycie wysiłku przerwano ze względu na obniżenia odcinka ST (bez bólu i innych objawów). Kolejnym krokiem była więc tomografia serca i tętnic wieńcowych. 

Wynik tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych

Tętnice wieńcowe:

 • pień lewej tętnicy wieńcowej (LM) – blaszka niskiej gęstości z remodelingiem ściany ok. 30%, od poziomu samego ostium
 • gałąź międzykomorowa przednia (LAD)
  • segment 6 – blaszka tłuszczowej gęstości z remodelingiem ściany ok. 80% 
  • segment 7 objęty mostkiem mięśniowym
  • segment 8 bez zmian
  • RI, D1, D2 bez zmian
 • gałąź okalająca (Cx) – w segmencie 11 uwapniona blaszka za ostium – ocena światła poza możliwościami metody; w dalszym przebiegu zmiany przyścienne niskiej gęstości
 • prawa tętnica wieńcowa (RCA) recesywna; zmiany wielopoziomowe, tłuszczowej gęstości ,na całym przebiegu; segment 3 odcinkowo niewidoczny.

Komentarz

Blaszka tłuszczowej gęstości w początkowym odcinku lewej tętnicy wieńcowej zwężająca światło o ok. 80% jest dużym zagrożeniem – jeśli pęknie, zawał może być masywny. Mimo rewelacyjnej formy, nasz pacjent wymaga intensywnego leczenia. Dobrze, że postanowił podsumować swój stan zdrowia po sześćdziesiątce!

W naszej pracowni często wykonujemy tomografię komputerową serca i tętnic wieńcowych u osób wykonujących zawody związane z dużym ryzykiem lub odpowiedzialnością (piloci, kierowcy, osoby obsługujące dźwigi), aby odpowiednio wcześnie wykryć u nich zmiany w tętnicach wieńcowych. 

Tomografia komputerowa jest bardzo skutecznym narzędziem przesiewowym, dzięki któremu łatwo możemy potwierdzić lub wykluczyć chorobę wieńcową.

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: