Badanie 71. Po każdej dekadzie zrób sobie bilans zdrowia

– „Panie doktorze, skończyłem 60 lat, więc na wszelki wypadek chcę się przebadać, chociaż czuję się bardzo dobrze”.

Z tymi słowami 61-letni marynarz zgłosił się do kardiologa z prośbą o badania przed kolejnym wielomiesięcznym rejsem. Mężczyzna nie zgłaszał bólu w klatce piersiowej, a swoją wydolność fizyczną uznał za bardzo dobrą. Szczupły, z czynników ryzyka występował tylko wysoki cholesterol, leków nie przyjmował. 

Lekarz zlecił test wysiłkowy, który na szczycie wysiłku przerwano ze względu na obniżenia odcinka ST (bez bólu i innych objawów). Kolejnym krokiem była więc tomografia serca i tętnic wieńcowych. 

Wynik tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych

Tętnice wieńcowe:

 • pień lewej tętnicy wieńcowej (LM) – blaszka niskiej gęstości z remodelingiem ściany ok. 30%, od poziomu samego ostium
 • gałąź międzykomorowa przednia (LAD)
  • segment 6 – blaszka tłuszczowej gęstości z remodelingiem ściany ok. 80% 
  • segment 7 objęty mostkiem mięśniowym
  • segment 8 bez zmian
  • RI, D1, D2 bez zmian
 • gałąź okalająca (Cx) – w segmencie 11 uwapniona blaszka za ostium – ocena światła poza możliwościami metody; w dalszym przebiegu zmiany przyścienne niskiej gęstości
 • prawa tętnica wieńcowa (RCA) recesywna; zmiany wielopoziomowe, tłuszczowej gęstości ,na całym przebiegu; segment 3 odcinkowo niewidoczny.

Komentarz

Blaszka tłuszczowej gęstości w początkowym odcinku lewej tętnicy wieńcowej zwężająca światło o ok. 80% jest dużym zagrożeniem – jeśli pęknie, zawał może być masywny. Mimo rewelacyjnej formy, nasz pacjent wymaga intensywnego leczenia. Dobrze, że postanowił podsumować swój stan zdrowia po sześćdziesiątce!

W naszej pracowni często wykonujemy tomografię komputerową serca i tętnic wieńcowych u osób wykonujących zawody związane z dużym ryzykiem lub odpowiedzialnością (piloci, kierowcy, osoby obsługujące dźwigi), aby odpowiednio wcześnie wykryć u nich zmiany w tętnicach wieńcowych. 

Tomografia komputerowa jest bardzo skutecznym narzędziem przesiewowym, dzięki któremu łatwo możemy potwierdzić lub wykluczyć chorobę wieńcową.

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.