– „Panie doktorze, skończyłem 60 lat, więc na wszelki wypadek chcę się przebadać, chociaż czuję się bardzo dobrze”.
Z tymi słowami 61-letni marynarz zgłosił się do kardiologa z prośbą o badania przed kolejnym wielomiesięcznym rejsem. Mężczyzna nie zgłaszał bólu w klatce piersiowej, a swoją wydolność fizyczną uznał za bardzo dobrą. Szczupły, z czynników ryzyka występował tylko wysoki cholesterol, leków nie przyjmował.
Lekarz zlecił test wysiłkowy, który na szczycie wysiłku przerwano ze względu na obniżenia odcinka ST (bez bólu i innych objawów). Kolejnym krokiem była więc tomografia serca i tętnic wieńcowych.
Wynik tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych
Tętnice wieńcowe:
- pień lewej tętnicy wieńcowej (LM) – blaszka niskiej gęstości z remodelingiem ściany ok. 30%, od poziomu samego ostium
- gałąź międzykomorowa przednia (LAD)
- segment 6 – blaszka tłuszczowej gęstości z remodelingiem ściany ok. 80%
- segment 7 objęty mostkiem mięśniowym
- segment 8 bez zmian
- RI, D1, D2 bez zmian
- gałąź okalająca (Cx) – w segmencie 11 uwapniona blaszka za ostium – ocena światła poza możliwościami metody; w dalszym przebiegu zmiany przyścienne niskiej gęstości
- prawa tętnica wieńcowa (RCA) recesywna; zmiany wielopoziomowe, tłuszczowej gęstości ,na całym przebiegu; segment 3 odcinkowo niewidoczny.
Komentarz
Blaszka tłuszczowej gęstości w początkowym odcinku lewej tętnicy wieńcowej zwężająca światło o ok. 80% jest dużym zagrożeniem – jeśli pęknie, zawał może być masywny. Mimo rewelacyjnej formy, nasz pacjent wymaga intensywnego leczenia. Dobrze, że postanowił podsumować swój stan zdrowia po sześćdziesiątce!
W naszej pracowni często wykonujemy tomografię komputerową serca i tętnic wieńcowych u osób wykonujących zawody związane z dużym ryzykiem lub odpowiedzialnością (piloci, kierowcy, osoby obsługujące dźwigi), aby odpowiednio wcześnie wykryć u nich zmiany w tętnicach wieńcowych.
Tomografia komputerowa jest bardzo skutecznym narzędziem przesiewowym, dzięki któremu łatwo możemy potwierdzić lub wykluczyć chorobę wieńcową.
dr n. med. Magdalena Zagrodzka