Czy w ogóle warto myśleć o tomografii serca, czując się dobrze, żyjąc na świeżym powietrzu, codziennie obciążając serce sporą dozą wysiłku fizycznego, nie paląc tytoniu, bez nadciśnienia i cukrzycy, z dobrym cholesterolem, słowem – mając praktycznie idealny styl życia? Zasady oceny ryzyka mówią, że szansa na to jest niewielka, na tyle, że w zasadzie nie wiadomo, co podkusiło lekarkę, żeby wysłać naszego bohatera na tomografię komputerową. Ot, tak, żeby bez narażania go na koronarografię i cewnikowanie serca zobaczyć, skąd jedyny problem – migotanie przedsionków.
Czy dobrze zrobiła?
Do naszej pracowni trafił 77-letni rolnik. Patrzymy w ankietę, czynniki ryzyka: prawie że zdrowy jak tur. Jedyny problem: migotanie przedsionków, dające okresowo uczucie kołatania serca. Żadnych obciążeń poza płcią i wiekiem. Brak miażdżycy obwodowej. Ech, myślimy – co my tu możemy takiego znaleźć…
Wynik tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych
Tętnice wieńcowe:
- pień lewej tętnicy wieńcowej bez zmian
- gałąź międzykomorowa przednia (LAD)
- segment 6 – wielopoziomowe zmiany uwapnione ~80%
- segment 7 wąski, z nitkowatym światłem, objęty długim mostkiem mięśniowym
- segment 8 wąski, zmiany uwapnione przyścienne
- gałąź okalająca (Cx) segment 11 – drobne zmiany przyścienne, na obwodzie zmiany uwapnione
- prawa tętnica wieńcowa (RCA) silna (dominująca), segment 1, 2, 3 – drobne blaszki przyścienne; segment 4 – wielopoziomowe, uwapnione zmiany przyścienne.
Funkcja lewej komory: ESV 44 ml; EDV 100 ml; SV 55 ml; EF 55%.
Komentarz
Mimo znakomitego samopoczucia i wzorcowego stylu życia – lewa tętnica wieńcowa zajęta przez liczne zwężenia. Nasz bohater wymaga zdecydowanego nadzoru kardiologicznego i niezwłocznego wdrożenia postępowania zapobiegającego zawałowi. Intuicyjna, ale jakże trafna była decyzja o wysłaniu pacjenta na tomografię serca.
Tomografia serca u osób z migotaniem przedsionków służy do potwierdzenia lub wykluczenia choroby wieńcowej i niedokrwiennego podłoża zaburzeń rytmu serca. Niestety wiąże się też z ograniczeniami – zaburzenia rytmu serca powodują artefakty ruchowe, uniemożliwiające czasami dokładną ocenę tętnic wieńcowych. Jak widać, nie jest to jednak regułą – u naszego pacjenta badanie było w pełni diagnostyczne, pomimo utrwalonego migotania przedsionków.
Ta historia potwierdza, jak duże znaczenie (w odpowiednich rękach) ma tomografia komputerowa serca w wyłuskiwaniu mężczyzn z grupy niskiego ryzyka choroby wieńcowej, u których pomimo braku obciążającego wywiadu tętnice wieńcowe są objęte zaawansowaną miażdżycą.
dr n. med. Magdalena Zagrodzka
Potwierdzam,zwężenie można wykryć po tomografi.serca.