fbpx

Badanie 74. Czy zdrowy jak tur serce ma jak dzwon?

Czy w ogóle warto myśleć o tomografii serca, czując się dobrze, żyjąc na świeżym powietrzu, codziennie obciążając serce sporą dozą wysiłku fizycznego, nie paląc tytoniu, bez nadciśnienia i cukrzycy, z dobrym cholesterolem, słowem – mając praktycznie idealny styl życia? Zasady oceny ryzyka mówią, że szansa na to jest niewielka, na tyle, że w zasadzie nie wiadomo, co podkusiło lekarkę, żeby wysłać naszego bohatera na tomografię komputerową. Ot, tak, żeby bez narażania go na koronarografię i cewnikowanie serca zobaczyć, skąd jedyny problem – migotanie przedsionków. 

Czy dobrze zrobiła?

Do naszej pracowni trafił 77-letni rolnik. Patrzymy w ankietę, czynniki ryzyka: prawie że zdrowy jak tur. Jedyny problem: migotanie przedsionków, dające okresowo uczucie kołatania serca. Żadnych obciążeń poza płcią i wiekiem. Brak miażdżycy obwodowej. Ech, myślimy – co my tu możemy takiego znaleźć…

Wynik tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych

Tętnice wieńcowe:

  • pień lewej tętnicy wieńcowej bez zmian
  • gałąź międzykomorowa przednia (LAD)
    • segment 6 – wielopoziomowe zmiany uwapnione ~80%
    • segment 7 wąski, z nitkowatym światłem, objęty długim mostkiem mięśniowym
    • segment 8 wąski, zmiany uwapnione przyścienne
  • gałąź okalająca (Cx) segment 11 – drobne zmiany przyścienne, na obwodzie zmiany uwapnione
  • prawa tętnica wieńcowa (RCA) silna (dominująca), segment 1, 2, 3 – drobne blaszki przyścienne; segment 4 – wielopoziomowe, uwapnione zmiany przyścienne.

Funkcja lewej komory: ESV 44 ml; EDV 100 ml; SV 55 ml;  EF 55%.

Komentarz

Mimo znakomitego samopoczucia i wzorcowego stylu życia – lewa tętnica wieńcowa zajęta przez liczne zwężenia. Nasz bohater wymaga zdecydowanego nadzoru kardiologicznego i niezwłocznego wdrożenia postępowania zapobiegającego zawałowi. Intuicyjna, ale jakże trafna była decyzja o wysłaniu pacjenta na tomografię serca.

Tomografia serca u osób z migotaniem przedsionków służy do potwierdzenia lub wykluczenia choroby wieńcowej i niedokrwiennego podłoża zaburzeń rytmu serca. Niestety wiąże się też z ograniczeniami – zaburzenia rytmu serca powodują artefakty ruchowe, uniemożliwiające czasami dokładną ocenę tętnic wieńcowych. Jak widać, nie jest to jednak regułą – u naszego pacjenta badanie było w pełni diagnostyczne, pomimo utrwalonego migotania przedsionków.

Ta historia potwierdza, jak duże znaczenie (w odpowiednich rękach) ma tomografia komputerowa serca w wyłuskiwaniu mężczyzn z grupy niskiego ryzyka choroby wieńcowej, u których pomimo braku obciążającego wywiadu tętnice wieńcowe są objęte zaawansowaną miażdżycą.

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Jedna odpowiedź do “Badanie 74. Czy zdrowy jak tur serce ma jak dzwon?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: