Badanie 76. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze: co to jest i co z nimi robić?

Bóle kręgosłupa mogą być na tyle uciążliwe, że skłaniają do poszukiwania pomocy u lekarza. W wielu przypadkach po wykonaniu rezonansu magnetycznego kręgosłupa wdraża się fizykoterapię – rehabilitacja może doprowadzić do nawet znacznej poprawy. W innych przypadkach (np. gdy stwierdzona zostanie dyskopatia kwalifikująca się do leczenia zabiegowego), ulgę może przynieść operacja wypukliny (czyli przemieszczenia części krążka międzykręgowego, która wywołuje ból). Często też jednak w opisach badań rezonansu magnetycznego pojawia się stwierdzenie „zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze”…

Historia mężczyzny ze zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi w obrębie kręgosłupa

Do naszej pracowni zgłosił się z powodu nasilających się bólów kręgosłupa 75-latek, były siatkarz. Dolegliwości występowały od wielu lat, ale ostatnio zaczęły się pojawiać coraz częściej i ból stawał się stopniowo coraz większy. Ponadto bólom zaczęły towarzyszyć zaburzenia czucia w postaci, jak ujmował, „drętwienia skóry” oraz osłabienie mięśni kończyn dolnych.

W badaniu rezonansu magnetycznego stwierdzono oprócz niewielkich wypuklin kręgozmyk na poziomie L4-L5 oraz „uciśnięcie worka oponowego od stron grzbietowo-bocznych przez zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzykręgowych”.

Czym są, skąd się biorą zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze i co można z nimi zrobić?

Pierwsze pytanie, które się nasuwa: co mogło doprowadzić do powstania zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych?

Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze powstają zwykle w miejscach narażonych na przeciążenia w trakcie wykonywanych ruchów. Powtarzające się przeciążenia czy naprężenia prowadzą do powstawania kolejnych mikrourazów. Jednym z elementów reakcji obronnej organizmu w miejscu uszkodzeń, czy to chrząstek stawowych czy kości, jest miejscowa rozbudowa tkanki kostnej. Występuje ona najczęściej na krawędziach trzonów i w okolicy stawów międzykręgowych i przyjmuje formę nawarstwień/narośli kostnych, które mogą prowadzić do zwężeń światła kanału kręgowego i otworów międzykręgowych. To z kolei może prowadzić do drażnienia/ucisku przebiegających tamtędy nerwów oraz wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości, takich jak ból, zaburzenia czucia czy osłabienie mięśni i niedowłady.

Nie ulega wątpliwości, że wieloletnia kariera siatkarska, na poziomie wyczynowym, wraz z towarzyszącymi przeciążeniami, mogła w istotnym stopniu przyczynić się do powstania zmian widocznych obecnie zmian w kręgosłupie. A podobno sport to zdrowie…

Niestety mało jest możliwości pomocy w tym stanie. W razie dokuczliwych objawów warto zwrócić się do neurochirurga, który oceni, czy można przeprowadzić operacyjną stabilizację, która przyniesie ulgę. 

dr n. med. Jacek Brzeziński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.