fbpx

Badanie 78. Tomografia zamiast koronarografii u 25-latka

Czasem nie ma co się zastanawiać, czy ostry ból ma przyczynę w sercu czy nie, tylko trzeba do tego serca zajrzeć. Gdy jednak ryzyko, że przyczyną objawów jest miażdżyca, jest niewielkie, nie ma sensu od razu wykonywać koronarografii – znakomicie sprawdzi się tomografia komputerowa. Tak było u młodego człowieka z dramatycznymi bólem w klatce piersiowej. 

Do szpitala trafił 25-latek z niezwykle silnym bólem w klatce piersiowej. Ponieważ obejmował lewą stronę, po kilku dniach mężczyzna nie wytrzymał nerwowo i obawiając się zawału serca, udał się na SOR. 

Lekarze w szpitalu wykonali podstawowe badania biochemiczne (troponina, CKMB), które wyszły ujemnie, co oznacza, że szanse na zawał zmalały prawie do zera. Zlecono też próbę wysiłkową, która dała wynik dodatni (obniżenia ST w odprowadzeniach V3-V6), a to już jednak było niepokojące. Kardiolog inwazyjny mimo wszystko uznał, że szanse na miażdżycę tętnic wieńcowych są u tak młodego człowieka niewielkie – i zalecił wykonanie tomografii serca i tętnic wieńcowych zamiast badania inwazyjnego. 

Wynik tomografii serca i tętnic wieńcowych

W badaniu nie stwierdzono żadnych niepokojących zmian – tętnice wieńcowe bez blaszek miażdżycowych, mostków mięśniowych ani innych anomalii mogących dawać dolegliwości wieńcowe.

A co było przyczyną bólu? Podejrzane są dwa czynniki:

  • infekcja dróg oddechowych, którą nasz bohater przeszedł kilka dni przed zgłoszeniem się do szpitala;
  • równoczesny wzrost ciśnienia krwi, który opanowano lekami i po którego unormowaniu dolegliwości ustąpiły. 

Komentarz

U młodych osób tomografia komputerowa ma rolę szczególną, może bowiem wykluczyć wrodzone anomalie tętnic wieńcowych. Ma to szczególne znaczenie u osób trenujących sport. Nagle zgony sportowców bardzo często spowodowane są nietypową budową tętnic wieńcowych, która „nie przeszkadza” podczas zwykłym śmiertelnikom, ale może doprowadzić do zawału serca lub migotania komór na szczycie wysiłku lub po długotrwałym, wyczerpującym wysiłku. 

Warto skorzystać z tomografii  komputerowej, jeśli u młodego człowieka pojawią się wątpliwości co do stanu zdrowia serca. 

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d