fbpx

Badanie 80. Czasem warto wykonać tomografię serca przed koronarografią

Dziś zagadka. Co było przyczyną bólu w klatce piersiowej u tego mężczyzny?

Bohater dzisiejszej opowieści (67 lat) został przyjęty do szpitala w celu diagnostyki bólu w klatce piersiowej. Choruje na nadciśnienie tętnicze od 15 lat. Od lat ma hiperlipidemię: cholesterol całkowity 259, LDL 188, w EKG – bradykardia zatokowa. Próba wysiłkowa dodatnia – zmiany odcinka ST w odprowadzeniu II, III, aVF.

Tomografia komputerowa serca wydaje się tu w zasadzie tylko formalnością – trzeba pokazać pacjentowi, gdzie ma zmiany miażdżycowe, które ograniczają przepływ krwi w sercu, powodują ból i które trzeba będzie poleczyć.

Wynik tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych

ln000-3

Tymczasem wynik tomografii przynosi zaskakujące wnioski: tętnice wieńcowe bez zmian. Mimo cholesterolu, mimo nadciśnienia, przyczyną bólu w klatce piersiowej nie jest miażdżyca tętnic wieńcowych. A co jest? Tego w tomografii nie znaleźliśmy.

Komentarz

Dobrze, że ten mężczyzna, jak wielu innych, trafił najpierw na tomografię komputerową, dzięki czemu wszyscy uniknęli zaskoczenia – które niewątpliwie pojawiłoby się po przeprowadzeniu inwazyjnego zabiegu – związanego z brakiem zmian w tętnicach wieńcowych.

W świecie nie ma prostych reguł. To tylko człowiek je tworzy, aby próbować się w nim poruszać. Myślenie: „wysoki cholesterol równa się miażdżyca” jest po prostu błędne i wynika z tkwienia medycyny w myśleniu, które powstało 400 lat temu i nie uwzględnia równań nieliniowych, atraktorów i innych zdobyczy matematyki chaosu – które jasno mówią, że nie ma prostych zależności, a próba formułowania takich reguł jest tylko przybliżeniem, nie mogą się więc zawsze sprawdzać. Bo po prostu nie są prawdziwe. Zainteresowanych, dlaczego tak jest, odsyłam do znakomitej książki Jamesa Gleicka poświęconej matematyce chaosu – „Chaos. Narodziny nowej nauki”.

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d