fbpx

Rak prostaty? Sprawdź w internecie, jakie będzie rokowanie

Warto udostępnić ten post wszystkim mężczyznom, zwłaszcza tym, u których urolog rozpoznał raka prostaty, aby mogli w łatwy sposób ocenić, jakie szanse i zagrożenia wiążą się z poszczególnymi metodami leczenia. To od zawsze było problematyczne, a dzięki prostemu narzędziu internetowemu stało się znacznie prostsze. 

Rak prostaty jest jednym z najwolniej rozwijających się nowotworów. Na tyle wolno, że urolodzy wolą wielu mężczyzn obserwować, niż leczyć chirurgicznie – często do końca życia nie dochodzi do takiego rozwoju ogniska raka prostaty, które by dało jakiekolwiek objawy wymagające leczenia. 

Aby unaocznić, jakie (statystycznie rzecz ujmując) szanse na dalsze życie ma mężczyzna z rozpoznanym rakiem prostaty bez przerzutów, Brytyjczycy stworzyli stronę internetową PREDICT Prostate, dzięki której można – po wpisaniu podstawowych danych klinicznych – otrzymać informacje o rokowaniu. 

Jest to wyjątkowo przydatne narzędzie, ponieważ stałym problemem pozostają:

 • niepotrzebne leczenie mężczyzn, którzy mają niewielkie szanse na istotny rozwój raka za ich życia (i narażanie ich na koszty oraz skutki uboczne terapii)
 • brak leczenia mężczyzn, u których to ryzyko jest dość wysokie (i narażanie ich na progresję nowotworu). 

PREDICT Prostate uwzględnia rutynowo zbierane dane diagnostyczne i wskazuje korzyści z możliwych opcji terapii dla wydłużenia życia, a więc to, co najbardziej interesuje i chorych, i ich lekarzy. 

Za bazę danych do opracowania modelu posłużył rejestr United Kingdom National Cancer Registration and Analysis Service (NCRAS), w ramach którego zebrano dane od przeszło 10 tys. mężczyzn z rozpoznaniem raka prostaty bez przerzutów w latach 2000-2010. Wśród nich zmarło 3829, ale tylko 1202 z powodów związanych z rakiem prostaty (co oznacza, że w większości przypadków przyczyną śmierci były inne choroby, na których leczeniu trzeba się skupić). 

Strona prowadzona jest w języku angielskim. Wymaga podania takich danych jak:

 • wiek w momencie rozpoznania
 • PSA
 • ewentualnie obecność genu BRCA
 • cecha T w klasyfikacji TNM
 • fakt hospitalizacji w ostatnich dwóch latach
 • współistnienie chorób: przebyty zawał serca, niewydolność serca, miażdżyca naczyń obwodowych, tętniak aorty o średnicy co najmniej 6 cm, przebyty udar lub przemijające niedokrwienie mózgu, otępienie, przewlekła choroba płuc, choroba tkanki łącznej, choroba wrzodowa, choroba wątroby, cukrzyca, niedowład połowiczy, przewlekła choroba nerek w stadium umiarkowanym lub ciężkim, inne ogniska nowotworowe, białaczka, chłoniak, AIDS
 • histologiczne zaawansowanie raka prostaty
 • wynik w skali Gleasona
 • ewentualnie podstawowe dane o biopsji (liczba bioptatów pozytywnych, liczba wszyskich bioptatów).

Rezultaty ukazują:

 • szanse przeżycia kolejnych lat
 • ryzyko takich powikłań jak nietrzymanie moczu, zaburzenia erekcji, krew w kale

i wszystko ukazane w zależności od możliwych opcji leczenia (w tym radykalnej prostatektomii i jej różnych odmian, leczenia zachowawczego, radioterapii).

Nie ma chyba na świecie drugiego tak przydatnego narzędzia dla chorych (i ich lekarzy) zainteresowanych leczeniem raka prostaty. Można z niego skorzystać pod adresem https://prostate.predict.nhs.uk (strona póki co tylko w języku angielskim).

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d