fbpx

Badanie 81. Czy zawroty głowy mogą być niebezpieczne?

Zawroty głowy, z pozoru banalna sprawa, każdemu się zdarzają. Są jednak takie sytuacje, gdy nie wolno ich bagatelizować – na przykład, gdy od naszego zdrowia może zależeć ludzkie życie. Tak było w przypadku naszego 50-letniego pacjenta…

Zgłosił się do nas kierowca autobusu, wysłany przez lekarza medycyny pracy zaniepokojonego incydentem zawrotów głowy w czasie jazdy. Lekarz szczegółowo dopytał naszego bohatera o inne objawy, dzięki czemu dowiedział się, że czasami u naszego bohatera występuje dyskomfort w klatce piersiowej, niezwiązany z wysiłkiem fizycznym. 

Pajent choruje na nadciśnienie tętnicze i dyslipidemię, ale za to regularnie uprawia sport – codziennie jeździ na rowerze 10-15 km. Czy mimo to może mieć chorobę wieńcową? Czy może ona być przyczyną zawrotów głowy? Czy stan zdrowia naszego pacjenta zagraża w związku z tym pasażerom prowadzonych przezeń pojazdów?

W spoczynkowym EKG nie było zmian, i tu należałoby przeprowadzić próbę wysiłkową, która jednak daleka jest od doskonałości – może wykazać objawy miażdżycy bądź nie. Lekarz medycyny pracy chciał mieć szybko pewność, czy może dopuścić kierowcę do pracy, więc wysłał go na tomografię komputerową serca i tętnic wieńcowych.  

Wynik tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych

Tętnice wieńcowe:

 • pień lewej tętnicy wieńcowej (LM) bez zmian
 • gałąź przednia zstępująca (LAD):
  • segment 6 – wielopoziomowe zmiany uwapnione ~40-70% segment 7 – blaszki wielopoziomowe mieszanej gęstości ~80-90%
  • segment 8 – odcinkowo niewidoczny
  • D1 recesywna, D2 silna z drobnymi zmianami przyściennymi 
 • gałąź okalająca (Cx)
  • segment 11 – blaszki mieszanej gęstości ~50-70%
  • obwód – drobne zmiany przyścienne. 
 • prawa tętnica wieńcowa (RCA) silna, dominująca
  • segment 1 – uwapnione zmiany przyścienne
  • segment 2 – zmiany uwapnione ~40-60%
  • segment 3 i 4 – zmiany wielopoziomowe przyścienne. 

Funkcja lewej komory: ESV 92 ml; EDV 191 ml; SV 99 ml;  EF 51 %.

Wnioski

Uwapnione zmiany w gałęzi międzykomorowej przedniej – konieczna weryfikacja w koronarografii.

Komentarz

Pacjenci wykonujący zawody wysokiego ryzyka coraz częściej są kierowani na tomografię komputerową serca ze względu na dużą czułość tej metody, co daje jej znaczą przewagę nad innymi nieinwazyjnymi badaniami służącymi do diagnostyki choroby wieńcowej. 

Badanie serca metodą tomografii komputerowej umożliwia nam w prosty i szybki szybki sposób potwierdzenie lub wykluczenie obecności blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych i nie pozostawia watpliwości – zupełnie inaczej niż np. próba wysiłkowa. 

Osobną kwestią natomiast jest ocena, jak zmiany miażdżycowe wpływają na ukrwienie mięśnia sercowego. Tu w przypadku zawodów wysokiego ryzyka szczególnie przydatna jest koronarografia inwazyjna. Tomografia komputerowa może u takich osób pełnić rolę swoistego filtra – jeśli nie wykaże zmian miażdżycowych w tętnicach wieńowych, koronargorafia nie będzie potrzebna, ale jeśli je wychwyci – ta jest już jak najbardziej wskazana. 

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d