fbpx

Badanie 87. Ściska mnie w piersiach – czy to serce?

Trafiła do nas 69-letnia kobieta, emerytowana urzędniczka. Do lekarza zgłosiła się, ponieważ zauważyła, że podczas wiosennych prac w ogrodzie pojawia się u niej dyskomfort w klatce piersiowej. Lekarz pierwszego kontaktu skierował naszą bohaterkę na próbę wysiłkową, której wynik okazał się trudny do interpretacji: pojawił się ostry ból, natomiast w EKG nie było żadnych zmian sugerujących niedokrwienie. W ehokardiografii również nie stwierdzono patologii, czynników ryzyka wieńcowego praktycznie nie mała (bez cukrzycy , nadciśnienia, miażdżycy obwodowej, wydolna fizycznie, cholesterol w normie; sporadycznie popalała papierosy).

Lekarz skierował pacjentkę na tomografię tętnic wieńcowych, w których uwidoczniły się:

  • anomalia wrodzona w postaci wspólnego odejścia wszystkich tętnic wieńcowych z jednego pnia;
  • blaszki miażdżycowe zwężające światło  prawej tętnicy wieńcowej o ok. 90%;
  • duża przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego przepony;
  • rozedma miąższu płucnego.

Komentarz 

Zdecydowana większość kobiet w okresie menopauzy ma w tomografii komputerowej  prawidłowy obraz tętnic wieńćowych, bez miażdżycy, mimo często licznych dolegliwości. Dlatego wyłuskanie faktycznie chorych pań jest tak trudne. Niegdyś do definitywnego rozpoznania, czy niepokojące objawy mają pochodzenie sercowe, czy nie, potrzeba było inwazyjnej koronarografii, dziś możemy zamiast niej wykorzystać tomografię komputerową, która nie wymaga wprowadzania cewnika do serca i odpowiedź daje w zasadzie po 5 sekundach.

U tej kobiety uwidoczniliśmy anomalię tętnic wieńcowych, co znacznie ułatwi kardiologowi wykonanie koronarografii (ta będzie najprawdopodobniej wykonana z uwagi na duże zwężenie prawej tętnicy wieńcowej, które przydałoby się rozszerzyć). Pacjentka uniknie niepotrzebnego napromieniowania i dodatkowej porcji kontrastu, na co byłaby narażona w czasie, gdy kardiolog inwazyjny poszukiwałby prawej tętnicy wieńcowej.

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: