fbpx

Badanie 88. Nie ma co czekać, gdy boli krocze

Mężczyzna w wieku 39 lat zgłosił się do lekarza pierwszego kontaktu z silnym bólem „w okolicy krocza i w głębi”, który powoli nasilał się, aż stał się trudy do zniesienia.

Początkowo chory sądził, że jest to skutek wielogodzinnych wycieczek rowerowych, więc odstawił rower i zaczał biegać. Dolegliwości bólowe jednak nie ustąpiły, dołączyły się natomiast nowe objawy:

  • pieczenie przy oddawaniu moczu;
  • ból odbytu i okolicy krzyżowej.

Lekarz wprowadził leczenie  type dla zapalenia pęcherza moczowego, które nie przyniosło efektów. 

Pewnego dnia dołączył się kolejny objaw – zaburzenia erekcji. Chory uznał, że to nie przelewki i postanowił udać się bezpośrednio do urologa.

Urolog wykonał przezodbytnicze badanie USG, w którym nie stwierdził żadnych odchyleń. W badaniu palpacyjnym prostaty urolog wyczuł natomiast ewidentną różnicę spoistości między lewym i prawym płatem gruczołu krokowego, jednak bez cech nasuwających podejrzenie nacieku nowotowrowego.

Urolog zlecił sprawdzenie poziomu PSA, który okazał się podwyższony (o 1,5 ng/ml), co skłoniło go do skierowania chorego na badanie gruczołu krokowego metodą wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI). W badaniu tym obraz potwierdził ostre zapalenie prostaty, z zajęciem głównie jej prawego płata. 

Komentarz

Zapalenie gruczołu krokowego dotyka ogromnej liczby panów w każdym wieku. Często jest mylone z infekcją pęcherza moczowego lub bagatelizowane przez samych chorych. Tymczasem choroba ta wymaga szybkiego i zdecydowanego leczenia, ponieważ jeśli stan ostry przejdzie w przewlekły, objawy będą się utrzymywać długo, a leczenie będzie wyjątkowo trudne (często jest to leczenie bez końca). 

Badanie prostaty metodą rezonansu magnetycznego jest ogromnym wsparciem w szybkiej diagnostyce. U mężczyzn po 40 roku życia wzrost PSA może być wywołany nie tylko przez stan zapalny, ale również przez nowotwór. W obu sytuacjach badanie mpMRI jest zdecydowanie wskazane.

dr n. med. Magdalena Zagrodzka 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d