59-letnia fryzjerka zgłosiła się do lekarza z powodu bólu w klatce piersiowej. Jedyne, czego dowiedzieliśmy się więcej ze skierowania, to że bóle nie miały związku z wysiłkiem, co świadczy dokładnie o niczym. Znaleźliśmy też wyniki próby wysiłkowej: „test wysiłkowy na beta-blokerze w obecności bloku prawej odnogi pęczka hisa (RBBB), tachykardia spoczynkowa. Szybki przyrost tętna. Pogłębienie zmian S-T w obrębie bloku. Delta do 2,0 w V3”. Co ten opis oznacza? Oznacza, że nie wiadomo do końca, czy tętnice w sercu są przytkane, czy nie są. Tak to jest z próbą wysiłkową, często po jej wykonaniu wiemy równie mało, jak przed nią. W takiej sytuacji mądrym wyjściem jest zlecenie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych.
Wynik tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych
- pień lewej tęnicy wieńcowej (LM) bez zmian;
- gałąź międzykomorowa przednia (LAD) – w segmencie 6 wielopoziomowe zmiany proksymalnie uwapnione ~50%, dystalnie niskiej gęstości z remodelingiem ściany ~60%. Segmenty 7 i 8 bez zmian. D1 bez zmian;
- gałąź okalająca (Cx) bez zmian;
- prawa tęnica wieńcowa (RCA) bez zmian.
U naszej pacjentki w tomografii komputerowej potwierdziliśmy obecność blaszek miażdżycowych o tzw. tłuszczowej gestości – czyli uznawanych za szczególnie niebezpieczne.
Funkcja lewej komory: ESV 58 ml; EDV 174 ml; SV 116 ml; EF 66%.
Komentarz
Niejednoznaczny lub wątpliwy wynik testów wysiłkowych EKG, echokardiograficznego czy SPECT jest jednym z częstszych wskazań do tomografii komputerowej (TK) serca. Dodatkową zaletą badania jest możliwość oceny, jak zbudowana jest blaszka miażdżycowa, a to przekłada się na ocenę ryzyka jej pęknięcia i jego konsekwencji w postaci np. zawału serca. Żadna inna metoda nie pozwala ustalić tego w sposób nieinwazyjny. Jest to bardzo ważne, bo wskazuje kardiologowi, jak intensywne powinno być leczenie choroby wieńcowej.
dr n. med. Magdalena Zagrodzka