fbpx

Witamina C przed tomografią

Podanie witaminy C przed badaniem jamy brzusznej metodą tomografii komputerowej jest prostą i wysoce skuteczną metody chroniącą przed uszkodzeniem DNA przez promienie jonizujące i kontrast. 

Tomografia komputerowa opiera się na zmyślnym wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego. Układ lampa-detektor w tym urządzeniu nie stoi w miejscu, jak w przypadku klasycznego badania rentgenowskiego, tyko porusza się wokół ciała, dzięki czemu uzyskujemy szczegółowe obrazy wnętrza człowieka powstałe ze złożenia licznych obrazów RTG – tylko każdego wykonanego pod nieco innym kątem. 

Badanie zrewolucjonizowało medycynę, bo umożliwiło bezinwazyjny wgląd w ludzkie wnętrze na niespotykaną skalę, jednak wiąże się z naświetlaniem promieniami jonizującymi. I mimo że współczesne aparaty promieniowanie to silnie minimalizują, wciąż nie pozostaje ono obojętne, choć najczęściej uważa się, że szkody – o ile nie przebędziemy licznych badań w krótkich odstępach – są tak niewielkie, że pomijalne. 

Tymczasem naukowcy z Chin i USA postanowili sprawdzić, czy nawet tym niewielkim szkodom nie dałoby się zaradzić za pomocą… witaminy C. Jest to znany antyoksydant, w ostatnich latach coraz bardziej popularny z uwagli na liczne i wielokierunkowe działania, również na poziomie jądra komórkowego i DNA. 

W tym celu zbadano 60 osób, które miały przejść badanie tomograficzne jamy brzusznej z kontrastem, podzielonych na grupę kontrolną oraz tych, którym podano 1 g witaminy C na pół godziny do dwóch godzin przed badaniem (tabletki rozpuszczone w 1 l wody). Przed badaniem i po jego wykonaniu pobierano natomiast próbki krwi i szukano w niej krwinek z uszkodzeniami DNA. 

W grupie, której przed badaniem podano witaminę C, stwierdzono ich o przeszło połowę mniej niż w grupie kontrolnej! Dynamika pojawiania się uszkodzeń kwasu nukleinowego zależała od czasu trwania badania i dawki promieniowania (co nie dziwne). Moment podania witaminy nie miał znaczenia, co można interpretować tak, że witamina C wystarcza do ochrony na co najmniej 2 godziny.

Jaki stąd wniosek praktyczny? Na 30 min do 2 godz. przed badaniem metodą tomografii komputerowej powinno się przyjąć 1 g witaminy C. Jeśli można w tak prosty sposób zapobiegać uszkodzeniom DNA, czemu tego nie zrobić?

dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: