fbpx

Najczęstsze pytania o rezonans magnetyczny prostaty

Odpowiada dr n. med. Magdalena Zagrodzka

Na czym polega rezonans magnetyczny prostaty?

Badanie metodą rezonansu magnetycznego to nieinwazyjna i bezbolesna technika diagnostyczna, polegająca na wprowadzeniu badanego w pole magnetyczne o natężeniu od 1,5 do 3 Tesli. Obraz uzyskuje się dzięki wykrywaniu sygnału, jaki wytwarzają różne narządy i tkanki pod wpływem zmian parametrów tego pola magnetycznego. Lekarz śledzi te obrazy na monitorze komputera i na ich podstawie rozpoznaje, czy stan danego narządu lub struktury jest prawidłowy, czy nie i jakiej chorobie może odpowiadać taki obraz.

Multiparametryczny rezonans prostaty – co to jest?

Multiparametryczny rezonans magnetyczny (mpMR, mpMRI) prostaty (inna nazwa: wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty) oznacza badanie, w którym zastosowano kilka konkretnych sekwencji (parametrów). W uproszczeniu można powiedzieć, że sekwencja to jest bardzo konkretny sposób uzyskiwania obrazu, obraz dowolnego narządu można bowiem wytworzyć na różne sposoby. W przypadku badania prostaty są te rodzaje sekwencji obejmują np. obrazy T2-zależne, obrazy dyfuzji oraz obrazy po podaniu środka kontrastowego. Jeśli któregoś z wymaganych parametrów nie zastosowano i badanie jest go pozbawione, nie możemy wówczas mówić o wieloparametrycznym rezonansie magnetycznym prostaty. W multiparametrycznym rezonansie magnetycznym prostaty stosujemy ok. 6 sekwencji (a każda trwa po 2-4 minuty).

Jak wygląda rezonans magnetyczny prostaty?

Niezależnie, co badamy – prostatę, serce, jamę brzuszną czy głowę badanie metodą rezonansu magnetycznego wygląda podobnie. Wykonywane jest w pozycji leżącej na wznak. Badany kładzie się na wysuniętym blacie niczym na łożku, a blat jest następnie wsuwany do aparatu rezonansu magnetycznego, który ma kształt tunelu. Miednica badanego musi znaleźć się w samym środku tunelu. Głowa pacjenta w czasie rezonansu magnetycznego prostaty najczęściej znajduje się poza tunelem (zależy to od wzrostu). Podczas badania jedynym zadaniem osoby badanej jest pozostawanie w bezruchu. Niektórzy pacjenci ucinają sobie w trakcie badania drzemkę. Inni ze względu na hałas po prostu odpoczywają (urządzenie jest dość głośne). Pod koniec badania podawany jest środek kontrastowy przez wenflon założony w zgięcie łokciowe. Badanie trwa do 30 minut.

Rezonans magnetyczny prostaty – z kontrastem czy bez?

Kontrast, czyli środek kontrastowy wzmacnia obraz struktur zajętych przez nowotwór lub objętych reakcją zapalną, dlatego sugeruje się podawanie go podczas badania – aby łatwiej było rozpoznać jedno lub drugie. Rezonans magnetyczny prostaty można też  wykonać bez podawania kontrastu. Należy się wówczas liczyć z tym, że lekarz opisujący może mieć więcej wątpliwości w ocenie struktur gruczołu krokowego, może też nie zauważyć niektórych drobnych ognisk nowotworu.

Rezonans magnetyczny prostaty – przygotowanie do badania

  1. Należy zmierzyć poziom kreatyniny we krwi. W pracowni rezonansu magnetycznego koniecznie miej przy sobie wynik – powinien być świeży (tj. wykonany nie więcej niż 7 dni przed badaniem).
  2. Jeśli przyjmujesz leki przewlekle, zażyj je rano jak zwykle, popijając szklanką wody lub niesłodzonej herbaty.
  3. Pamiętaj, że do pracowni, w której stoi aparat do rezonansu magnetycznego, nie będzie można wnieść żadnych metalowych przedmiotów i będzie trzeba je zostawić poza pokojem badań. Dotyczy to paska, okularów, wyjmowanych protez dentystycznych, ale także przedmiotów mogących ulec zniszczeniu w silnym polu magnetycznym, jak karty bankowe, telefony komórkowe, nośniki pamięci.

Czy rezonans prostaty zastępuje biopsję prostaty?

Rezonans prostaty nie zastępuje biopsji, ale może wyjaśnić obraz na tyle, że nie będzie ona potrzebna, lub precyzyjnie wskazać miejsce wymagające biopsji, przez co zmniejsza ryzyko pomyłki przy pobieraniu wycinków. Często wiąże się to z mniejszym ryzykiem przeoczenia raka prostaty.

Gdzie zrobić multiparametryczny rezonans magnetyczny prostaty?

Badanie najlepiej wykonywać w pracowniach, które specjalizują się w ocenie gruczołu krokowego i współpracują z urologami. Wykonywanie badania mpMRI prostaty w przypadkowej pracowni, a następnie szukanie innych lekarzy do oceny takiego badania nie jest właściwym kierunkiem. Głównym problemem z konsultacją takiego badania jest kłopot z analizą obrazów – nie zawsze trzymany jest odpowiedni standard badania mpMRI. Nie oferuję takiej konsultacji, ale jeśli zależy Ci na mojej interpretacji rezonansu magnetycznego prostaty, zachęcam do umówienia się na badanie przez formularz. Wykonujemy wysokiej jakości multiparametryczny rezonans magnetyczny prostaty w Warszawie i współpracujemy z wyspecjalizowanymi w ocenie tych obrazów urologami. 

 

Jedna odpowiedź do “Najczęstsze pytania o rezonans magnetyczny prostaty”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: